SHIP:  
Closed Now
MUSEUM:  
Closed Now
SHIP:  
Closed Now
MUSEUM:  
Closed Now

Ship's Crew

Anchor Icon

Alexander Scammel Wadsworth

Rank(s): Midshipman

Dates of Service: 4/21/1810 - 11/30/1812

Birth Date: 5/7/1790

Death Date: 4/5/1851

Early Life

Alexander Scammel Wadsworth was born on May 7, 1790 in Portland, Maine (then Massachusetts) to Peleg and Elizabeth (Bartlett) Wadsworth.

Wadsworth had seven brothers and three sisters. He married Louisa Denison in 1824. They had a daughter, Annie Longellow Wadsworth in 1841.

 

Between 1804 and 1808, Wadsworth served on USS President, USS Chesapeake, and the Portland station. He received a commission on April 21, 1810 as lieutenant. He transferred from USS President to USS Constitution on June 17, 1810. His rank was lieutenant. He detached USS Constitution on September 26, 1812 at Boston, and transferred to USS Adams on November 30, 1812.

Battles and Engagements

Wadsworth was on board for the battle with HMS Guerriere.

Wadsworth ordered to command Potomac Flotilla on September 28, 1813 at Washington, D.C.. He transferred to USS Washington on March 15, 1815 at Portsmouth, New Hampshire, but on June 23, 1815 he took command of USS Prometheus, then at Boston, Massachusetts. While on Prometheus, he received a commission as master commandant. Following the War of 1812, Wadsworth went on to command the USS John Adams and USS Constellation. He led the Pacific Squadron in 1834, and was appointed to the Board of Navy Commissioners in 1837. He became inspector of ordnance in 1841. Wadsworth died on April 5, 1851 in Washington, D.C.


Crew ID

15226