SHIP:  
10:00 am - 5:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm
SHIP:  
10:00 am - 5:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm

Ship's Crew

Anchor Icon

Archibald Henderson

Rank(s): Marine Lieutenant

Dates of Service: 3/6/1807 - 5/18/1815

Birth Date: 1/21/1783

Death Date: 1/6/1859

Early Life

Archibald Henderson was born on December 11, 1783 in Colchester, Virginia to Alexander Henderson, a merchant, and Sarah (Sally) Henderson. He grew up in Dumfries, Virginia and attended the Blandensburg Academy.

Henderson had two brothers, Thomas and Richard. He married Maria Anne Casanove on October 16, 1823. They had two sons, Charles and Richard, and a daughter, Eliza.

Early Experience

Henderson received his commission in the Marine Corps as a 2nd Lieutenant on June 4, 1806.

 

He was promoted to 1st lieutenant on March 6, 1807 and entered USS Constitution in that position on August 11. He was transferred to the Charlestown Navy Yard in 1808. He returned to USS Constitution on September 10, 1813 at Boston, Massachusetts. He detached from USS Constitution on May 18, 1815 at New York, NY.

Battles and Engagements

Henderson was on board for the battles with HMS Cyane and HMS Levant, and the capture of HMS Pictou.

Henderson had an extended career in the Marine Corps after the War of 1812. He eventually was awarded the rank of Brigadier General for recognition of his services in the Creek and Seminote wars. Henderson died on January 6, 1859 in Washington, D.C.


Crew ID

6380