SHIP:  
Closed Now
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm
SHIP:  
Closed Now
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm

Ship's Crew

Anchor Icon

George Ronaker

Rank(s): Ordinary Seaman

Dates of Service: 7/27/1811 - 2/27/1813

Early Life

George Ronaker’s place and date of birth are not known.

Ronaker transferred to USS Constitution on July 27, 1811 at Washington D.C.. His rank was ordinary seaman, and he served as first loader on gun no. 6. He departed USS Constitution on February 27, 1813.

Battles and Engagements

Ronaker was on board for the battles with HMS Guerriere and HMS Java.

Ronaker’s date and place of death are unknown.


Crew ID

11460