SHIP:  
6:00 pm - 5:00 pm
MUSEUM:  
Closed Now
SHIP:  
6:00 pm - 5:00 pm
MUSEUM:  
Closed Now

Ship's Crew

Anchor Icon

Jeremiah Taylor

Rank(s): Ordinary Seaman

Dates of Service: 7/10/1811 - 2/17/1813

Early Life

Jeremiah Taylor’s place and date of birth are not known.

Taylor transferred from USS Hornet to USS Constitution as an ordinary seaman on July 10, 1811. He was responsible for passing powder to gun no. 5. He departed USS Constitution on February 17, 1813.

Battles and Engagements

Taylor was on board for the battles with HMS Guerriere and HMS Java.

Taylor’s date and place of death are unknown.


Crew ID

13721