SHIP:  
10:00 am - 5:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm
SHIP:  
10:00 am - 5:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm

Ship's Crew

Anchor Icon

Thomas A. Beatty

Rank(s): Midshipman

Dates of Service: 6/17/1810 - 11/29/1814

Early Life

Thomas A. Beatty’s place and date of birth are not known.

Beatty received warrant on January 16, 1809. His rank was midshipman. He transferred to USS Constitution on June 17, 1810 at Hampton Roads, Virginia. He was promoted to lieutenant on July 24, 1813. Beatty transferred from USS Constitution on July 30, 1813 at Boston, and was ordered to USS Adams on October 8, 1813 at Washington, D.C.. He resigned on November 29, 1814.

Battles and Engagements

Beatty was on board for the battles with HMS Guerriere and HMS Java .

Beatty’s date and place of death are unknown.


Crew ID

1219