SHIP:  
10:00 am - 6:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm
SHIP:  
10:00 am - 6:00 pm
MUSEUM:  
9:00 am - 6:00 pm

Ship's Crew

Anchor Icon

Thomas Brown

Rank(s): Able Seaman

Dates of Service: 7/27/1811 - 12/31/1813

Early Life

Thomas Brown’s place and date of birth are not known.

Brown transferred to USS Constitution from USS Hornet on July 27, 1811 at Washington, D.C.. His rank was able seaman. He was discharged on either June 24, or December 31, 1813 at Boston, Massachusetts.

Battles and Engagements

Brown was on board for the battles with HMS Guerriere and HMS Java.

Brown’s date and place of death are unknown.


Crew ID

1380